OBK – konkurs

Konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Ostrowieckiego Browaru Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim. Zdobylismy III miejsce.

Zespół projektowy w składzie: arch. Urszula Kijek, arch. Monika Mabiki, arch. Piotr Ewiak i arch. Mikołaj Wower.

Fragment opinii Sądu Konkurswego dot. naszej pracy: „Praca w konsekwentny sposób realizuje zalecenia wynikające z uwarunkowań historycznych i wytycznych konserwatorskich opracowanych dla OBK. Nowe budynki nawiązują swoim materiałem do zabudowań istniejących. Zorganizowanie centralnej osi założenia w relacji do istniejącego budynku suszarni z jej charakterystycznym kominem stworzyło reprezentacyjną aleję, która łączy wejścia do wszystkich funkcji zespołu.

(plansze konkursowe oraz opis koncepcji w rozwinięciu wpisu poniżej)

opis koncepcji (plik pdf, ok 100kb)

widoki wnętrz Miejskiego Centrum Kultury

Hall Miejskiego Centrum Kultury z Centrum Informacji
zlokalizowany w budynku dawnej Słodowni. Niesamowite proporcje wnętrza (dwukondygnacyjna wysokość) oraz charakterystyczne okna i zachowany słup tworzą reprezentacyjną przestrzeń wejściową. Jest to miejsce tymczasowych wystaw oraz ekspozycji pamiątek po Browarze. Jednym z elementów ekspozycyjnych jest makieta założenia przedstawiona na powyższej wizualizacji.

Zadaszone Patio przy Hallu MCK
stanowi mniej formalną przestrzeń ekspozycyjną, jest również miejscem spotkań i dyskusji. Otoczone oryginalnymi, ceglanymi murami Słodowni i znajdującej się obok Warzelni, w połączeniu ze współczesnym szklanym zadaszeniem oraz drewnianymi elementami małej architektury tworzy punkt przyciągający ludzi.

widoki proponowanych rozwiązań przestrzennych wnętrz Biblioteki Miejskiej

Wypożyczalnia dla dorosłych oraz katalogi i terminale komputerowe dla czytelników zlokalizowane są na parterze w Młynie; wycofanie wyższych kondygnacji otwiera przestrzeń, pozwala wspaniale wyeksponować zachowane ceglane mury i wpuścic światło do budynku.

Czytelnia ogólna dla dorosłych zlokalizowana jest na pierwszym piętrze; poniżej widać katalogi i terminale komputerowe dla czytelników, a piętro wyżej znajduje się zamknięta w szklanym boksie sala wielofunkcyjna. Proste materiały – drewno, szkło, metal wspaniale komponują się z ceglanymi murami.

Czytelnia ogólna dla dorosłych, wycofanie linii stropu z dwóch stron czytelni pozwala wpuścić światło do położonej poniżej
wypożyczalni dla dorosłych. Ten sam zabieg powtórzony jest piętro wyżej, gdzie mieści się sala wielofunkcyjna.

Sala Wielofunkcyjna zlokalizowana została na drugim piętrze w budynku Młyna; szczyci się wyeksponowaną drewnianą więźbą dachową, co w połączeniu z ceglanymi murami i prostym detalem szklanych ścianek działowych daje wspaniałą przestrzeń do organizacji różnych imprez.

plansze konkursowe:

01.

02.

03.

04.

05.

06.